gumisie

Serdecznie witamy w grupie Gumisiów. Jesteśmy grupą dzieci 6 i 5-letnich. To znaczy, że większość z nas w przyszłym roku rozpocznie naukę w szkole. Dlatego musimy się do tego solidnie przygotować.

Dla większości z nas będzie to już ostatni rok w przedszkolu. Jesteśmy chętni do poznawania nowych osób, miejsc i do zdobywania wiedzy, dlatego coraz częściej myślimy o tym, jak to jest być uczniem. W naszych przygotowaniach do podjęcia szkolnej nauki liczymy bardzo na pomoc naszych pań wychowawczyń – Małgosi i Basi oraz innych pań, które spędzają z nami czas w przedszkolu. Jednak najbardziej przyda się nam wsparcie naszych kochanych Rodziców.

Z radością wchodzimy do naszej sali. Staramy się dobrze zachowywać podczas zajęć i zabaw dowolnych, choć różnie nam to wychodzi :) Chcemy być dla siebie dobrymi kolegami. Uczymy się przestrzegać naszego kodeksu grupowego. Często go sobie przypominamy w toku codziennych zajęć i czynności.
W czasie codziennych zajęć realizujemy program wychowania przedszkolnego Anny Stalmach-Tkacz i Kariny Muchy „Rozwój-Wychowanie-Edukacja”. W naszej grupie wiele się dzieje, bo my Gumisie nie lubimy się nudzić.

Dbamy o środowisko:

•  Postaramy się być „Ekoprzedszkolakami" - weźmiemy udział w zbiórce zużytych baterii, makulatury i elektrośmieci.
  •  Uczymy się jak prawidłowo segregować śmieci.

Poznajemy przyrodę poprzez:

• Wycieczki do parku, spacery w pobliżu przedszkola. Prowadzimy obserwacje, które pozwolą nam poznać otaczającą nas przyrodę.
  •  Pod koniec roku szkolnego planujemy wyruszyć wraz z naszymi rodzinami na kolejny już Rodzinny Rajd Rowerowy ścieżkami naszego miasta w kierunku jeziora Paprocańskiego.

Kochamy zwierzęta:
    • Dbamy o podopiecznych Przystani Ocalenie w Ćwiklicach.
    • Rozmawiamy o zwyczajach i potrzebach naszych pupili.

Uczymy się jak należy dbać o nasze zdrowie:

• W ramach programu Śląska Szkoły Promująca Zdrowie staramy się zdobywać wiedzę o tym, jak dbać o zdrowie swoje i innych.
  •  Będziemy poznawać różne owoce i warzywa oraz ich wpływ na nasz zdrowie.
  • Przygotujemy i zjemy kolorowe kanapki, soki i surówki wiedząc, że są one źródłem witamin.
  • Poznamy Piramidę zdrowia, która nauczy nas, czego najwięcej powinno znaleźć się na naszych talerzach.
  •  Systematyczne będziemy dbać o naszą kondycję poprzez spacery, ruch na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia gimnastyczne z przyborami sportowymi na naszej sali gimnastycznej.
  • Poznamy zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Kochamy książki:
  •  Codziennie słuchamy historii, które czytają nam nasze panie.
  • Sami wybieramy książki z naszego kącika czytelniczego albo przynosimy z domu nasze ulubione historie, aby mogły poznać je również inne Gumisie.
  • Cyklicznie wybieramy się do Mediateki, gdzie miło poznajemy czas i poznajemy wielu książkowych bohaterów.

Jesteśmy wrażliwi na muzykę:

•  Bierzemy udział w spotkaniach z Młodą Filharmonią, dzięki którym poznajemy wybitnych twórców muzyki klasycznej i poszerzamy wiadomości na temat instrumentów muzycznych.
  •  Aktywnie uczestniczymy w zajęciach rytmiki prowadzonych w naszym przedszkolu przez panią Justynę.
  •  Ciągle poznajemy nowe piosenki, które chętnie wspólnie śpiewamy.
  •  Chętnie tańczymy podczas wspólnych grupowych zabaw.

Pomagamy potrzebującym:

•  Chętnie zbieramy nakrętki oraz bierzemy udział w przedszkolnych cyklicznych akcjach charytatywnych m.in.: „Góra grosza”
  • Jako starszaki, które już wiele rzeczy potrafią staramy się pomagać innym i opiekować naszymi najmłodszymi kolegami i koleżankami, zwłaszcza tymi, którzy całkiem niedawno pojawili się w naszym przedszkolu.

Dbamy o nasze bezpieczeństwo:

•  Uczestniczymy w zajęciach, które uczą nas, że nikt nie może krzywdzić innych niezależnie od tego, czy jest dzieckiem, czy dorosłym.
  •  Uczymy się przestrzegać zasad bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie się pojawimy.

Spędzamy czas z naszymi kochanymi Rodzicami:

•  Zapraszamy naszych rodziców na spotkania popołudniowe, na wspólne zabawy integracyjne, plastyczne, muzyczne, poetyckie itd.
  • Przygotowujemy dla rodziców programy artystyczne z różnych okazji.
  • Zapraszamy naszych rodziców do dalszej aktywnej współpracy w działaniach grupy i przedszkola.

Pamiętamy, że ,,...Gumiś to fajny miś!"