gumisie

Serdecznie witamy w grupie Gumisiów. Jesteśmy grupą dzieci 6 i 5-letnich. To znaczy, że większość z nas w przyszłym roku rozpocznie naukę w szkole. Dlatego musimy się do tego solidnie przygotować. Do naszej grupy dołączyło w tym roku dwóch nowych kolegów, których serdecznie witamy.

Dla większości z nas będzie to już ostatni rok w przedszkolu, trochę szkoda, bo znamy tu już prawie każdy kąt i bezpiecznie czujemy się będąc razem. Jednak jesteśmy też chętni do poznawania nowych osób, miejsc i do zdobywania wiedzy, dlatego coraz częściej myślimy o tym, jak to jest być uczniem. W naszych przygotowaniach do podjęcia szkolnej nauki liczymy bardzo na pomoc naszych pań wychowawczyń – Małgosi i Basi oraz naszych kochanych Rodziców.

Z radością wchodzimy do naszej sali. Staramy się dobrze zachowywać podczas zajęć i zabaw dowolnych oraz być dla siebie dobrymi kolegami. Przestrzegamy naszego kodeksu grupowego. Często go sobie przypominamy w toku codziennych zajęć i czynności.

W czasie codziennych zajęć realizujemy program edukacji przedszkolnej Iwony Lewkowicz i Anny Tworkowskiej Baraniuk „Zabawy z porami roku”. W naszej grupie wiele się dzieje, bo my Gumisie nie lubimy się nudzić.

Poznajemy przyrodę poprzez:

• Wycieczki do lasu, parku, spacery w pobliżu przedszkola. Prowadzimy obserwacje, które pozwolą nam poznać otaczającą nas przyrodę. Spotykamy się z ludźmi, którzy pomagają nam dbać o przyrodę m.in. z leśniczym z Nadleśnictwa Kobiór, przedstawicielami Przystani Ocalenie, pszczelarzem itp.
  • Pod koniec roku szkolnego planujemy wyruszyć wraz z naszymi rodzinami na kolejny już Rodzinny Rajd Rowerowy ścieżkami naszego miasta w kierunku jeziora Paprocańskiego.

Dbamy o środowisko:

• Postaramy się być „Ekoprzedszkolakami" - weźmiemy udział w zbiórce zużytych baterii, makulatury i elektrośmieci.
  • Uczymy się jak prawidłowo segregować śmieci.

Kochamy zwierzęta:

• Bierzemy udział w akcji ,,Podaj łapkę" – bądź przyjacielem zwierząt. W dalszym ciągu dbamy o pieska Łapkę oraz innych  podopiecznych Przystani Ocalenie w Ćwiklicach.

Uczymy się jak należy dbać o nasze zdrowie:

• W ramach programu Śląska Szkoły Promująca Zdrowie staramy się zdobywać wiedzę o tym, jak dbać o zdrowie swoje i innych.
  • Będziemy poznawać różne owoce i warzywa oraz ich wpływ na nasz zdrowie. Przygotujemy i zjemy kolorowe kanapki, soki i surówki wiedząc, że są one źródłem witamin. Poznamy Piramidę zdrowia, która nauczy nas, czego najwięcej powinno znaleźć się na naszych talerzach.
  • Systematyczne będziemy dbać o naszą kondycję poprzez spacery, ruch na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia gimnastyczne z przyborami sportowymi na naszej sali gimnastycznej.
  • Poznamy zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Kochamy książki:

• Codziennie słuchamy historii, które czytają nam nasze panie. Sami wybieramy książki z naszego kącika czytelniczego albo przynosimy z domu nasze ulubione historie, aby mogły poznać je również inne Gumisie.
  • Cyklicznie wybieramy się do Mediateki, gdzie miło poznajemy czas i poznajemy wielu książkowych bohaterów.

Jesteśmy wrażliwi na muzykę:

• Bierzemy udział w spotkaniach z Młodą Filharmonią, dzięki którym poznajemy wybitnych twórców muzyki klasycznej i poszerzamy wiadomości na temat instrumentów muzycznych.
  • Aktywnie uczestniczymy w zajęciach rytmiki prowadzonych w naszym przedszkolu przez panią Justynę.
  • Ciągle poznajemy nowe piosenki, które chętnie wspólnie śpiewamy.
  • Chętnie tańczymy podczas wspólnych grupowych zabaw.

Pomagamy potrzebującym:

• Chętnie zbieramy nakrętki oraz bierzemy udział w przedszkolnych cyklicznych akcjach charytatywnych m.in.: „Góra grosza”
  • Jako starszaki, które już wiele rzeczy potrafią staramy się pomagać innym i opiekować naszymi najmłodszymi kolegami i koleżankami, zwłaszcza tymi, którzy całkiem niedawno pojawili się w naszym przedszkolu.

Dbamy o nasze bezpieczeństwo:

• W ramach programu „Chronimy dzieci” uczestniczymy w zajęciach, które uczą nas, że nikt nie może krzywdzić innych niezależnie od tego, czy jest dzieckiem, czy dorosłym.
  • W naszej grupie realizujemy program „Zawsze bezpieczni” – poprzez odgrywanie różnych ról uczymy się prawidłowego reagowania w różnych nieprzewidzianych przez nas sytuacjach, tak abyśmy mogli zawsze czuć się bezpiecznie.
  • Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie się pojawimy.

Spędzamy czas z naszymi kochanymi Rodzicami:

• Zapraszamy naszych rodziców na spotkania popołudniowe, na wspólne zabawy integracyjne, plastyczne, muzyczne, poetyckie itd.
  • Przygotowujemy dla rodziców programy artystyczne z różnych okazji, a w tym roku zwłaszcza Bożonarodzeniowe Jasełka.
  • Zapraszamy naszych rodziców do dalszej aktywnej współpracy w działaniach grupy i przedszkola.

Pamiętamy, że ,,...Gumiś to fajny miś!"