gumisie

Serdecznie witamy w grupie Gumisiów. Jesteśmy grupą dzieci 5-letnich. Dla większości z nas przygoda z przedszkolem zaczęła się w zeszłym roku. Na początku wszystko było dla nas nowe. Teraz czujemy się już w przedszkolu jak w drugim domu. Jesteśmy bardziej samodzielni, spotykamy się z kolegami, naszymi paniami poznajemy otaczający nas świat: ten najbliższy i ten trochę dalszy.

Śmiało wchodzimy do naszej sali. Wiemy jak należy zachować się podczas zajęć, a także zabaw dowolnych. Staramy się być dla siebie dobrymi kolegami, przestrzegamy naszego kodeksu grupowego. Często go sobie przypominamy w toku codziennych zajęć i czynności.

W czasie codziennych zajęć realizujemy program edukacji przedszkolnej Iwony Grygorowicz „Zabawy z porami roku” oraz karty pracy przygotowane przez wydawnictwo Podręcznikarnia, a także program wychowawczy z elementami profilaktyki i kierunki koncepcji pracy przedszkola „Chronię środowisko naturalne”, które pomogą nam kształtować postawy proekologiczne i pozytywny stosunek do środowiska naturalnego.

Uczymy się też języka angielskiego korzystając z opracowanego przez nasze panie (p. Ewę i p. Martę) „Autorskiego programu nauczania języka angielskiego w Przedszkolu Nr 5 w Tychach”.

Poznajemy przyrodę poprzez:

• Wycieczki do lasu, parku, spacery w pobliżu przedszkola. Prowadzimy obserwacje,które pozwolą nam poznać otaczającą nas przyrodę. Spotykamy się z ludźmi, którzy pomagają nam dbać o przyrodę m.in. z leśniczym z Nadleśnictwa Kobiór, przedstawicielami Przystani Ocalenie, pszczelarzem…
  • Pod koniec roku szkolnego planujemy wyruszyć na VII Rodzinny Rajd Rowerowy wraz z naszymi rodzinami ścieżkami naszego miasta w kierunku jeziora Paprocańskiego.

Dbamy o środowisko:

• Postaramy się być „Ekoprzedszkolakami" - weźmiemy udział w zbiórce zużytych baterii, makulatury i elektrośmieci. Uczymy się jak prawidłowo segregować śmieci.

Kochamy zwierzęta:

• Bierzemy udział w akcji ,,Podaj łapkę" – bądź przyjacielem zwierząt. W dalszym ciągu dbamy o pieska Łapkę oraz innych  podopiecznych Przystani Ocalenie w Ćwiklicach.

Uczymy się jak należy dbać o nasze zdrowie:

• Odwiedzimy Poradnię Stomatologiczną Viscardii gdzie zapoznamy się z profilaktyką jamy ustnej, fotelem dentystycznym oraz miłym personelem stomatologicznym.
  • Będziemy poznawać różne owoce i warzywa oraz ich wpływ na nasz zdrowie. Przygotujemy i zjemy kolorowe kanapki, soki i surówki wiedząc, że są one źródłem witamin. Poznamy Piramidę zdrowia, która nauczy nas, czego najwięcej powinno znaleźć się na naszych talerzach.
  • Systematyczne będziemy dbać o naszą kondycję poprzez spacery, ruch na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia gimnastyczne z przyborami sportowymi na naszej sali gimnastycznej.

Kochamy książki:

• Uczestniczymy w realizacji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom". Nawiązaliśmy kontakt zMiejską Biblioteką Publiczną Filia Nr 5 w Tychach.Pani Ania z biblioteki odwiedza nas co miesiąc w przedszkolu i czyta bajki. W bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie nas Gumisiów na czytelników,
    z czego jesteśmy bardzo dumni. Wzbogacamy naszą Gumisiową biblioteczkę książkami i zapraszamy na spotkania czytelnicze naszych bliskich.

Jesteśmy wrażliwi na muzykę:

• Bierzemy udział w spotkaniach z Młodą Filharmonią, dzięki którym poznajemy wybitnych twórców muzyki klasycznej i poszerzamy wiadomości na temat instrumentów muzycznych.
  • Realizujemy projekt edukacyjny  pt.: „Z muzyką, tańcem i śpiewem” z zakresu edukacji muzycznej. Projekt ten łącząc dwa obszary edukacyjne muzykę i ruch jest sposobem nauki wyrażania uczuć, ekspresji i wielu komunikatów niewerbalnych, pomagania dzieciom wyrażania bez słów tego, co dzieje się w głębi nich samych i odzyskania harmonii w różnych sferach życia. Dodatkowo integrując muzykę z literaturą i plastyką pobudza się wyobraźnię dziecka pozwalając mu na improwizacje dramatyczne, ruchowe i plastyczne.
  • Aktywnie uczestniczymy w zajęciach rytmiki prowadzonych w naszym przedszkolu przez panią Justynę.

Pomagamy potrzebującym:

• Chętnie zbieramy nakrętki oraz bierzemy udział w przedszkolnych cyklicznych akcjach charytatywnych m.in.: „Góra grosza”

Spędzamy czas z naszymi kochanymi Rodzicami:

• Zapraszamy naszych rodziców na spotkania popołudniowe, na wspólne zabawy plastyczne, muzyczne i poetyckie, m.in.: warsztaty tworzenia latawców, Święto Pluszowego Misia, walentynkowe  i wielkanocne warsztaty plastyczne.  W okresie świąt Bożego Narodzenia wspólnie ozdobimy pierniki, ubierzemy choinkę i zasiądziemy przy uroczystym stole wigilijnym z ogniem betlejemskim przyniesionym z Betlejem przez skautów i harcerzy.
  • Zapraszamy naszych rodziców do dalszej aktywnej współpracy w działaniach grupy i przedszkola.

Pamiętamy, że ,,...Gumiś to fajny miś!"