GRUPA „KUBUŚ PUCHATEK”

ZAMIERZENIA - PAŹDZIERNIK 2017 

„Na straganie w dzień targowy

  takie słyszy się rozmowy …”

 

            Nie trudno się domyśleć, że skoro był park, las, sad to teraz czas na poznanie ogrodu warzywnego i jego „mieszkańców”. Tym tematem zajmiemy się w pierwszym tygodniu października i jeśli pogoda dopisze to pierwsze kroki w celu dobrego rozeznania tematu skierujemy w stronę ogródków działkowych. Naszym zadaniem jest poznanie jak największej ilości spożywanych warzyw, ich wyglądu i nazw. Następnie wypróbujemy naszą sprawność manualną i ulepimy wybrane warzywa z plasteliny. Wydaje nam się, że najwięcej będzie marchewek bo to najbardziej znane warzywo i chyba najbardziej je lubimy. O naszym ulubionym warzywie nie może zabraknąć piosenki. Będzie więc prawdziwa uczta i zabawa przy utworze „Urodziny marchewki”. Jak już opanujemy trudne nazwy warzyw to zabawimy się w aktorów i wykonamy inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. A jak czas pozwoli to nauczymy się robić zapasy na zimę z warzyw, które poznamy. Będą też zabawy z literą „M” i cyfrą „4”.
            W drugim tygodniu października poszukamy odpowiedzi na pytanie „Co zwierzęta i ptaki robią jesienią?”. Odpowiedź niby prosta – przygotowują się do zimy. Ale czy wszyscy tak samo? Tego dowiemy się z opowiadań: „Wiewiórka Basia”, „Jak Kolczatek szukał mieszkania” oraz „Zimowe mieszkanie burego misia”. Ponieważ wciąż ćwiczymy paluszki to spróbujemy zrobić jeża Kolczatkę a w przerwach między słuchaniem opowiadań nauczymy się piosenki o wiewiórce. W zabawach słowno muzycznych pobawimy się  literą „I”.
        W kolejnym tygodniu  porozmawiamy o ptakach, poznamy te, które odlatują na zimę do ciepłych krajów i te, które pozostają w kraju. Tydzień zakończymy w sposób twórczy tworząc z różnych materiałów „ptaki cudaki”.
            Jesienią należy w szczególny sposób dbać o zdrowie. „Wiem co jem i dlatego jestem zdrowy” to główne hasło ostatniego tygodnia.  Dowiemy się między innymi jak powstaje chleb i jakie zboża są do tego wykorzystywane. Naszą wiedzę wykorzystamy podczas działań plastycznych – to lubimy najbardziej. Nie zabraknie też zabaw ruchowych w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu. Dobrze pamiętamy, że ruch to zdrowie. Poznamy również kroki podstawowe do utworu „Zasiali górale”. W codziennych zabawach utrwalimy nazwy figur geometrycznych.

            Ważne daty:

02.10.17 – Spotkanie z Młodą Filharmonią - „Długimi dźwiękami waltornia wita się z nami


04.10.17 – konsultacje psychologiczno – pedagogiczne z panią Iwoną Jaźwą (zapisy u pań  dyżurujących w szatni).

04.10.17 – konsultacje indywidualne dla rodziców od 11.00 do 12.00 (p. Jagoda)

11.10.17 – godzina 12.30 – teatrzyk pt. „Przyjaźń to skarb”.

12.10.17 – konsultacje indywidualne dla rodziców od 13.00 do 14.00 (p. Ula)

  Urszula Święcicka
Jagoda Burmer