W maju wiosna w pełni pokazuje swoje uroki. Kwitną kwiaty, drzewa i krzewy, do życia budzą się owady, słychać śpiew ptaków – tak w największym skrócie określić można najpiękniejszy miesiąc w roku MAJ. W ogrodzie bądź na łące możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty, owady.Tę różnobarwną przyrodę będziemy dostrzegać i podziwiać.

 

                                               I tydzień: „JESTEM POLAKIEM, EUROPEJCZYKIEM”

W pierwszym tygodniu Smerfy będą rozwijały tożsamość narodową poprzez utrwalenie wyglądu symboli narodowych (flagi, godła, hymnu) oraz rozumienie           i stosowanie pojęć: Polak, Polska, po polsku, ojczyzna. Poznają charakterystyczne cechy różnych regionów Polski (m.in. stroje ludowe, muzykę, taniec, legendy, sławnych ludzi). Ponadto będą wskazywały na mapie wybrane miejsca w Polsce, kolorowały godło i flagę narodową według wzoru, słuchały legend związanych z historią Polski i wybranych polskich miast oraz poznają miejsca charakterystyczne dla stolicy Polski. Dowiedzą się, co to jest Unia Europejska. Poznają nazwy krajów należących do Unii Europejskiej oraz odnajdą ich położenie na mapie Europy. Wzbogacą swoją wiedzę na temat życia ludzi w różnych krajach europejskich. Poznają najciekawsze budowle i zabytki w wybranych krajach europejskich.

                                               II tydzień: „BAJKI I BAŚNIE”

W drugim tygodniu maja poznamy pracę w bibliotece , księgarni, uczestniczyć będziemy w codziennym głośnym czytaniu znanych i lubianych bajek, baśni. Przeniesiemy się w świat ukryty w książkach.

                                              III tydzień: „KSIĄŻECZKI Z MOJEJ PÓLECZKI”

W trzecim tygodniu maja Smerfy zapraszają Rodziców – liczymy na Waszą obecność w spotkaniach czytelniczych  i innych propozycjach. Posłuchamy ciekawych historii, które opowiadają w książkach nasi ulubieni autorzy.     

                                             IV tydzień: „ MOI RODZICE”

Zbliżają się te wyjątkowe dni, najważniejsze i najpiękniejsze. Pod hasłem „Moi rodzice” poznamy zawody naszych rodziców.  Powiemy sobie o członkach naszej rodziny, poznamy określenia: brat, siostra, kuzynka, ciocia, wujek itp. Spróbujemy narysować portret swojej rodziny oraz wzmocnimy nasze więzi emocjonalne angażując się w przygotowania do uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty”.

                                               V tydzień: „ ŚWIĘTO DZIECI”

W ostatnim tygodniu maja będziemy przygotowywać się do Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dowiemy się co lubią dzieci? Jakimi zabawkami lubią się bawić i czy mają swoje ulubione zabawy? Wdrożymy  dzieci do wzajemnej tolerancji, poszanowania    i akceptacji odmienności. Dostrzeżemy  potrzeby wspólnego ustalania                         i respektowania norm i zasad grupowych, szczególnie zasady obowiązywania strefy osobistej, zwrócimy też uwagę na różnice kulturowe.

 

 

PONADTO:

  • realizować będziemy projekt edukacyjny „Eksperymentujemy i odkrywamy” –  „Jak powstają kolory”
  • bawić będziemy  się literką „z, Z”
  • utrwalać będziemy znajomość znaków matematycznych oraz cyfr w poznanym zakresie od 0 do 10.

TO WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

17.05.2018r. – "Święto Niezapominajki" Niezapominajka przypomina: bliskich, przyjaciołach, przyrodzie nas otaczającej. W tym dniu w miarę możliwości przychodzimy ubrani na błękitno, przynosimy  bukieciki niezapominajek, laurki z niezapominajkami

21.05.2018r. – spotkanie z Młodą Filharmonią "Nutki, co w trójki się dobierają – dzieciom chętnie zaśpiewają", godz. 9.30

26.05.2018r. – DZIEŃ MAMY! Nasze mamusie,  tatusiowie i dzieci świętować będą nadchodzące święta wspólnie w czasie uroczystości zakończenia roku i pożegnania SMERFÓW ODCHODZĄCYCH  DO SZKOŁY W DNIU 15.06.2018r.