Witamy Kochane Kubusie !

Kochani zaczynamy od ćwiczeń: (potrzebny krążek lub mała poduszka)

Wiosenne przebudzenie – dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym z tułowiem pochylonym do przodu, trzymając krążek lub poduszkę w wyprostowanych rękach. Na hasło: Kwiatek rośnie – dziecko powoli prostuje tułów i wyciąga ręce z krążkiem jak najwyżej w górę. Na hasło: Kwiatek więdnie – dziecko powoli wraca do pozycji wyjściowej.

Co to jest pogoda wyjaśni wam filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=PMvFXtjXScY

Na pogodę ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich powietrze i wiatr, czyli powietrze w ruchu. I mamy do was pytanie: Czy powietrze ma siłę? Aby odpowiedzieć na to pytanie proponujemy wykonać eksperyment.

Dziecko bierze balonik i kładzie go na stole. Na baloniku układa książkę. Potem wdmuchuje powietrze do balonika, a książka unosi się do góry. Wniosek: powietrze ma siłę, może podnieść książkę. Ciekawostka: Czasem, gdy ciśnienie jest wystarczająco duże, może unieść nawet ciężarówkę – tak działają podnośniki pneumatyczne.

Proponujemy jeszcze jedno zadanie do wykonania. Dziecko układa na brzegu talerza kolorowe drażetki i obserwuje, co się dzieje po wlaniu wody na środek naczynia. Talerz powinien stać w jednym miejscu.

A teraz zagadki:

Widzicie je we dnie,

nie ma go w nocy.

Zimą grzeje słabo,

latem z całej mocy. (słońce)

Kto podlewa

w lesie drzewa ? (deszcz)

Unosi szybowce,

popycha żaglowce,

obraca wiatraki -

siłacz z niego taki. (wiatr)

                                                                           Pozdrawiamy

                                                                 Wasze Wychowawczynie