Witamy Kochane Kubusie !

Temat na dzisiejszy dzień to: Ach, ta telewizja.

Rozpoczynamy od zabawy ruchowej:

Z nogi na nogę (potrzebna maskotka) – dziecko siada w siadzie rozkrocznym. Kładzie sobie maskotkę na stopie, a następnie ręka podnosi ją wysoko i kładzie na drugiej stopie. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Wszyscy bardzo lubimy oglądać telewizję. Rodzice zadają dzieciom następujące pytania:

1. Jakie są wasze ulubione programy telewizyjne ?
  2. Jakie bajki oglądacie ?
  3. Jak długo oglądacie programy i bajki?
  4. Co oznaczają znaczki w lewym górnym rogu telewizora?

Następnie dzieci wspólnie z rodzicami tworzą na dużej kartce ranking bajek i programów, które są warte obejrzenia i tych, których dzieci powinny unikać. Przy dobrych bajkach (pokazujących pozytywne wzorce wartości, jak np. przyjaźń, pomoc słabszym, tolerancja, budujących pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie) przyklejają zielone kółeczka z kolorowego papieru, przy ,,złych” (wzbudzających lęk i niepokój, pokazujących agresję) – czerwone.

A teraz przerwa na zabawę – Zabawki (potrzebny jakiś instrument, np. tamburyn, bębenek lub inny) – dzieci zabawki poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem wygrywanym przez rodzica na instrumencie. W czasie przerwy muzycznej naśladują sposób poruszania się wywołanych zabawek, np.:

misie – dzieci chodzą na czworakach

laleczki – kręcą piruety

pajacyki – skaczą w miejscu, rozkładając ręce i nogi

A teraz zapraszamy do na piosenkę "Podróż do krainy bajek"

Teraz prosimy aby rodzice przeczytali dziecku wspólnie wybraną bajkę, którą chce wysłuchać. Następnie kładą się lub wygodnie siadają na dywanie. Uważnie słuchają tekstu, a następnie własnymi słowami opowiadają treść bajek. Jeżeli to możliwe, dziecko może obejrzeć filmową adaptację czytanej bajki np. z nagrania lub w telewizji. Następnie podają różnice między wersją pisaną i filmową. Rodzic zachęca do rozmowy zadając pytania.: Dlaczego warto słuchać bajek czytanych przez panią w przedszkolu lub rodziców w domu? Dlaczego warto uczyć się czytać? Co jest fajnego w oglądaniu filmów?

Jak sobie porozmawialiście to teraz zapraszamy do rysowania. Proszę o narysowanie swojej ulubionej postaci z bajki. A swoją pracę proszę schować do teczki.

Wasze Wychowawczynie