Witamy Kochane Kubusie !

 

Temat na dzisiejszy dzień to: Ach, ta telewizja.

Rozpoczynamy od zabawy ruchowej:

Z nogi na nogę (potrzebna maskotka) – dziecko siada w siadzie rozkrocznym. Kładzie sobie maskotkę na stopie, a następnie ręka podnosi ją wysoko i kładzie na drugiej stopie. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Wszyscy bardzo lubimy oglądać telewizję. Rodzice zadają dzieciom następujące pytania:

  1. Jakie są wasze ulubione programy telewizyjne ?
  2. Jakie bajki oglądacie ?
  3. Jak długo oglądacie programy i bajki?
  4. Co oznaczają znaczki w lewym górnym rogu telewizora?

Następnie dzieci wspólnie z rodzicami tworzą na dużej kartce ranking bajek i programów, które są warte obejrzenia i tych, których dzieci powinny unikać. Przy dobrych bajkach (pokazujących pozytywne wzorce wartości, jak np. przyjaźń, pomoc słabszym, tolerancja, budujących pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie) przyklejają zielone kółeczka z kolorowego papieru, przy ,,złych” (wzbudzających lęk i niepokój, pokazujących agresję) – czerwone.

A teraz przerwa na zabawę – Zabawki (potrzebny jakiś instrument, np. tamburyn, bębenek lub inny) – dzieci zabawki poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem wygrywanym przez rodzica na instrumencie. W czasie przerwy muzycznej naśladują sposób poruszania się wywołanych zabawek, np.:

misie – dzieci chodzą na czworakach

laleczki – kręcą piruety

pajacyki – skaczą w miejscu, rozkładając ręce i nogi

A teraz zapraszamy do na piosenkę "Podróż do krainy bajek"

 

https://www.youtube.com/watch?v=yFcvIKAnFZE

 

Teraz prosimy aby rodzice przeczytali dziecku wspólnie wybraną bajkę, którą chce wysłuchać. Następnie kładą się lub wygodnie siadają na dywanie. Uważnie słuchają tekstu, a następnie własnymi słowami opowiadają treść bajek. Jeżeli to możliwe, dziecko może obejrzeć filmową adaptację czytanej bajki np. z nagrania lub w telewizji. Następnie podają różnice między wersją pisaną i filmową. Rodzic zachęca do rozmowy zadając pytania.: Dlaczego warto słuchać bajek czytanych przez panią w przedszkolu lub rodziców w domu? Dlaczego warto uczyć się czytać? Co jest fajnego w oglądaniu filmów?

 

Jak sobie porozmawialiście to teraz zapraszamy do rysowania. Proszę o narysowanie swojej ulubionej postaci z bajki. A swoją pracę proszę schować do teczki.

                                                                           Wasze Wychowawczynie