Witamy Kochane Kubusie !

 

Temat na dziś to:

Zabawy w detektywów.

Na początek dwie zabawy:

  1. Dziwna wędrówka – spacer po obwodzie koła najpierw na palcach, później na piętach.
  2. Grotołaz – chodzenie po obwodzie koła w pozycji kucznej, naśladowanie poruszania się w niskiej jaskini.

Rodzic prosi dziecko, żeby zastanowiły się do kogo mogą się zwrócić, gdy coś mu zginie, zgubi coś lub ktoś mu coś ukradnie. Jeśli dzieci mają z tym trudność, rodzic może podpowiedzieć, że zwracamy się do policjantów. Następnie w miarę możliwości za pomocą fotografii dzieci poznają urządzenia, które pomagają w pracy policyjnym detektywom (dyktafon, aparat fotograficzny, lornetka, lupa, latarka itp.). Mogą same opowiedzieć, do czego służą te przedmioty i jak można je wykorzystywać w toku śledztwa.

 

Daktyloskopia – to technika śledcza polegająca na porównywaniu odcisków palców w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Rodzic wyjaśnia, że nie ma na świecie dwóch osób, które miałyby takie same odciski palców.

Następnie rodzic przygotowuje kartkę na odciski palców, tusz lub farby. Dziecko ma za zadanie zamoczyć kolejne palce w tuszu lub farbie i wykonać odciski palców na kartce. Każdy palec powinien być odbity tylko raz. Następnie dzieci mogą wykonywać paluszkowe kompozycje według własnego pomysłu.

 

A teraz czas na wiersz pt:

,,Zagadka detektywistyczna'' M. Ledwoń

                     Jeśli komuś nie chce się czytać to proszę kliknąć w link:

                           https://www.youtube.com/watch?v=iCx4XCYLrEU

Dziś jest całkiem niewesoło !

Martwią się wszyscy wokoło,

bowiem dziś z naszego zoo

uciekł groźny lew.

Pan detektyw szuka lwa.

Wziął do pracy się raz dwa,

bo się na swej pracy zna !

I przeszukał...zlew?!

Wybrał się też do Fromborka

tam po plaży wciąż się błąkał,

i pod nosem ciągle bąkał:

,,Wiślany za-lew”.

Wrócił na krakowskie błonie,

Przysiadł z boku – na betonie.

,,Gdzieś tu przecież są lewkonie”

  • mruczał cały czas.

,,Eureka! Mam już lwy!

Nie jednego, ale trzy''

  • tak się cieszy pan detektyw.

Czy masz je też ty?

Podpowiem ci , mój czytelniku,

że ukryły się w wierszyku.

Dzieci zastanawiają się, kogo szukał detektyw i w jakie miejsca się udał, żeby znaleźć lwa. Starają ustalić gdzie ,,ukryły się lwy''.

 

Na koniec zabawa ,, Lew ostrzy zęby”- dzieci zamieniają się w groźne lwy. Za pomocą języka starają się dotknąć każdego zęba z osobna, żeby sprawdzić, czy są one wystarczająco ostre, żeby móc zjeść pyszny podwieczorek.

                                                                      Życzymy dużo zdrówka

                                                                      Wasze wychowawczynie