Witamy Kochane Kubusie !

 

Temat na dziś to:

 Nasze ulubione książki

 

Na początek zaczynamy od dwóch zabaw:

Kubuś Puchatek – napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha – jak Kubuś, który jest głodny, a innym razem najedzony.

Jaś i Małgosia – stanie w parach, z twarzami zwróconymi do siebie nawzajem, chwytanie się nawzajem za ramiona i wykonanie skłonu w przód, naśladowanie dzieci, które szukają na ścieżce kamyczków wyrzucanych przez Jasia z kieszeni.

 

Rodzic rozkłada na dywanie kilka książek jakie są dostępne w domu a zadaniem dzieci jest posegregowanie książek wg rodzaju: książki z bajkami, wierszami, komiksami. Następnie dzieci przeliczają, których książek jest najwięcej.

Teraz troszkę pośpiewajcie: powtarzajcie za rodzicem proste rymowanki o postaciach z bajek. Dzieci śpiewają je na wymyślone przez siebie melodie.

Przykładowe rymowanki:

Ene, due, rabe,

pocałujesz żabę,

Zamieni się w królewicza,

taki w bajkach zwyczaj!

Raz Kopciuszek, ele-mele,

Zgubił szklany pantofelek.

Książę błąka się i szuka,

Może do mnie też zastuka?

Raz dwa trzy, dziś królewną jesteś ty!

Malowana bryczka,

para białych koni,

do krainy bajek jadę,

nikt mnie nie dogoni!

 

Ile książek jest na tej półce? - rodzic nakleja na dywanie 4-6 pasków z taśmy malarskiej (lub układa sznurki/skakanki), informując, że są to półki na książki. Dzieci rzucają kostka do gry, przeliczają liczbę oczek i układają na wyznaczonej półce odpowiednią liczbę książek. Potem dzieci wskazują półkę, która ma najwięcej książek oraz tę, na której jest ich najmniej. Jeśli są półki, na których znajduje się taka sama liczba sztuk, mogą także je wskazać.

 

Na koniec praca plastyczna: ,,Zakładka do mojej ulubionej książki” - dzieci wykonują z dowolnych materiałów zakładkę do książki. Udanej zabawy.

 

                                                 Udanego dnia Kubusie