Witamy Kochane Kubusie!
Temat na dziś to:
                         Ciekawe zawody
Na początek dwie zabawy:
  1. Kucharz – dzieci napinają mięśnie brzucha i pokazują, jak wyglądają, gdy są głodne, a następnie rozluźniają mięśnie i prezentują, jak wyglądają, gdy zjedzą to, co przygotował kucharz.
  2. Kelner rozglądający się, czy goście go potrzebują – dzieci stoją w pozycji wyprostowanej, trzymając ręce na biodrach i wykonując skręty tułowia.
A teraz spróbujcie odgadnąć zawody;

 

Chciałabym/chciałbym zostać...- zabawa naśladowcza:
Rodzic rozpoczyna zabawę, mówiąc np.: Chciałam zostać kierowcą, więc kupiłam sobie samochód. Do swej wypowiedzi dodaje gest ilustrujący, w jaki sposób porusza się dane urządzenie lub jak się je wykorzystuje. Dziecko powtarza zdanie po rodzicu i dodaje swoje, np.: Chciałam zostać kierowcą, więc kupiłam sobie samochód. Chciałam zostać tancerką, więc kupiłam sobie buty do tańca. Kolejna osoba powtarza gest i zdanie, które mówiła osoba przed nią i dodaje swoje. Na samym końcu rodzic stwierdza: Zostałem magazynierem, bo mam cały magazyn przedmiotów, które niepotrzebnie kupiłem. Dzieci mogą same spróbować wyjaśnić, kim jest magazynier (osoba, która pracuje w magazynie i jest odpowiedzialna za przyjmowanie towarów i ich wydawanie).

 

Policjant dziecko lub rodzic zostaje policjantem albo wciela się w rolę kierowcy. Kierowca/cy poruszają się na ograniczonej przez dwie liny powierzchni. Gdy policjant zagwiżdże w gwizdek, kierowca zastyga w bezruchu. Gdy zagwiżdże ponownie, ruch uliczny może zostać wznowiony. Udanej zabawy.

 

Kierowanie ruchem – dziecko wykleja na płaskiej powierzchni tor – drogę (powinien on być złożony z dwóch równoległych linii, może mieć zakręty). Dziecko otrzymuje słomkę i wciela się w rolę policjantów kierujących ruchem. Dmuchając przez słomkę, ma za zadanie przeturlać szklaną kuleczkę (lub inną) przez cała trasę, począwszy od początku toru, aż do jego końca.

 

Ciekawy zawód – dziecko ma za zadanie zastanowić się przez chwilę, jaki zawód uważa za ciekawy. Następnie dziecko układa prostą zagadkę dotyczącą tego zawodu, np. : Osoba, która kieruje pociągiem. Pani, która w przedszkolu troszczy się o dzieci i uczy je nowych rzeczy. A rodzic lub rodzeństwo próbują odgadnąć o jaki zawód chodzi.

 

                                                                        Udanego dnia życzymy