Witamy Kochane Kubusie!
Temat na dziś to:
                         Miasteczko zawodów

 

Rozpoczynamy od zabawy:
Kto tutaj pracuje – rodzic przygotowuje obręcze hula-hop (może to być sznurek, skakanka, szalik), a do nich wkłada ilustracje przedstawiające sklep, restaurację, szpital, różne pojazdy. Dziecko porusza się swobodnie po pokoju, omijając przeszkody . Rodzic wymienia nazwy różnych zawodów, a dziecko ustawia się przy odpowiednich obręczach, np. pielęgniarka-szpital, kierowca ciężarówki-pojazd, motorniczy -tramwaj.

 

Miasteczko zawodów – rodzic rozkłada na dywanie plansze, na których narysowane są różne budynki. Prezentuje dzieciom szyldy różnych instytucji np. przedszkole, szpital, straż pożarna, policja, sklep). Dzieci podają nazwy osób, które mogą pracować w danym miejscu.

 

Chciałbym/chciałabym coś zjeść – rodzic i dziecko(dobrze by było 3 osoby: gość, kelner i kucharz). Jedna z osób jest gościem w restauracji a druga kelner i kucharz. Gość zasiada przy stoliku. Podchodzi kelner i przyjmuje zamówienie. Następnie idzie na dywan, gdzie kucharz przygotowuje posiłek- rysuje na papierowym talerzyku (może być wycięte z kartki koło w kształcie talerzyka) potrawę zamówioną przez klienta. Kelner zanosi narysowane potrawy do stolików, a goście je na niby zjadają. Po skończonym posiłku zamieniają się rolami.

 

U krawca – dziecko otrzymuje arkusz szarego papieru wycięty w kształt koszulki lub sukienki. Ubranie powinno dać się założyć przez głowę i mieć otwory na ręce. Dzieci ozdabiają swoje ubrania zgodnie z własnymi pomysłami.

 

U fotografa – rodzic wciela się w rolę fotografa w studiu fotograficznym i urządza dziecku- modelowi- profesjonalną sesje zdjęciową w wykonanych przez niego ubraniu. Warto podkreślić, że zawód modela czy modelki nie polega na tym, że robi się im zdjęcia. Fotografuje się ubrania, które model/modelka mają zaprezentować.

 

Powrót z pracy – dziecko zastanawia się, dlaczego wszyscy ludzie powinni pracować. Zastanawia się, czy praca jest potrzebna i dlaczego. Uzasadnia swoją opinię.

 

Na koniec narysujcie kim chcielibyście być w przyszłości. Wykonane prace wkładamy do teczki.
Udanego weekendu