Witamy Kochane Kubusie!

 

Przed nami kolejny piękny, majowy tydzień.
Temat na dziś:
                          Jak można ucieszyć mamę?
 
Zaczynamy od zabaw:
Tak sprawne są moje ręce – dziecko unosi wyprostowane ręce, trzymając nad głową woreczek gimnastyczny lub inny przedmiot. Wykonuje naprzemienne krążenia ramion w przód. Kiedy jedna ręka wykonuje krążenie, druga - uniesiona – trzyma woreczek nad głową. Należy wykonać osiem krążeń każdą ręką.
Tak sprawne są moje nogi – dziecko unosi w przód ugiętą w kolanie nogę i układa na niej woreczek. Wykonuje krążenia kolanem w taki sposób, aby nie zrzucić woreczka. Należy wykonać cztery krążenia każdą nogą.
Dla mojej mamy gram – rodzic recytuje rymowankę a dziecko powtarza każdy rytm, wystukując go na instrumencie muzyczny, klaskając w dłonie, uderzając dłońmi w uda lub tupiąc.
 
Przykładowa rymowanka:
Dla mojej mamy gram
Czy to tu, czy też tam
tak dla swojej mamy gram.

 

Tak się cieszę! - ( przygotowujemy kostkę emocji) rodzic prezentuje kostkę, do której przypięte zostały buźki wyrażające różne emocje (smutek, zdziwienie, radość, strach, gniew, zmęczenie). Dziecko rzuca kostkę i podaje nazwę emocji, która wypadła. Następnie prezentuje tą emocję, którą sam odczuwa.

 

Czy moja mama jest zawsze uśmiechnięta? - zadajemy dziecku pytania, czy mama jest tylko radosna i szczęśliwa, czy bywają również sytuacje, w których jest smutne, złe itp. Prosimy dziecko, żeby spróbowało wymienić, w jakich sytuacjach mamusiom towarzyszą określone emocje.

 

Co mogę zrobić, kiedy mama jest smutna? - rozmowa z dzieckiem, dziecko zastanawia się, kiedy mama jest smutna, zła lub zmęczona . Nazywa te sytuacje. Zastanawia się, czy zdarza mu się czasami sprawić mamie przykrość, przysporzyć zmartwień. Dzieci proponują, w jaki sposób można w takich sytuacjach poprawić mamie nastrój, np. pozwolić jej chwilę odpocząć, przytulić się, powiedzieć mamie, że się ją kocha, poprosić tatę, żeby zrobił dl niej herbatę, mile spędzić z mamą czas, zapytać, czy chciałaby porozmawiać i opowiedzieć o tym, czym się martwi.

 

Na koniec dziecięce SPA – masażyk relaksacyjny twarzy mamy, ruchy muszą być delikatne, ponieważ twarz jest miejscem wrażliwym.

 

Moja mama
Moja mama ma piękne oczy (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolice oczu)
i nosek ma najpiękniejszy (głaskanie nosa z góry na dół, od nasady, do czubka)
Gdy się śmieje, śmieje się cały świat, (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolice ust)
bo śmiech mamy najszczerszy.
Moja mama ma ładne włosy (wkładanie palców we włosy i masowanie skóry głowy)
i policzki śliczne, rumiane. ( delikatne chwytanie palcami skóry twarzy)
Gdy urosnę, będę jak mama (przeciąganie się jak przy wstaniu z łóżka)
I, jak ona, z uśmiechem z łóżka wstanę.

 

Udanej zabawy
                                                                                 Wasze wychowawczynie
                                                                                     pani Basia i pani Ula