Witamy Kochane Kubusie!

 

Temat na dziś:
                                        Zabawy z mamą

 

Kochani opowiedzcie o swoich mamach, jak wasza mama na imię, czyn się zajmuje. Dzieci wymieniają ulubione sposoby na spędzanie czasu z mamą.

 

Czym zajmuje się w domu mama – posłuchajcie zagadek słownych i spróbujcie odgadnąć, jakie obowiązki wykonuje w domu mama.
 
Przykładowe zagadki:
I mama i pralka
mocno się natrudzą,
gdy synek lub córka
bardzo się ubrudzą. (pranie)
Głośna maszyna
sunie po dywanie,
i już żaden śmieć,
na nim nie zostanie. (odkurzanie)
Ogień pod garnkiem płonie,
bucha z niego para,
same pyszne dania
będziemy jeść zaraz. (gotowanie)
Żeby koszulka
zmarszczek nie miała,
moja mamusia ją ...(uprasowała)
,,Każda rzecz ma swoje miejsce”
mama to powtarza.
Więc pozbieraj swe zabawki
I się nie obrażaj!. (sprzątanie)
Bierze kąpiel filiżanka,
biorą też talerze.
Po obiedzie wielki garnek
także kąpiel bierze. (zmywanie naczyń)

 

Obowiązki mojej mamy – dziecko na podstawie własnych obserwacji nazywa rodzaje obowiązków domowych wykonywanych przez mamy. Określa czy jest ich dużo, czy mało. Zastanawia się, czym zajmują się dzieci, kiedy mama sprząta, gotuje, prasuje itp. Może zastanowić się, jak pomóc mamie w porządkach, np. wytrzeć kurze, dobrać skarpetki w pary, wyjąć naczynia ze zmywarki. Warto porozmawiać również o obowiązkach taty, o tym, że w rodzinie, pomagamy sobie nawzajem.

 

Co lubię robić z moją mamą? - dziecko opowiada o tym, jak lubi spędzać czas ze swoją mamą, co wprawia jego, i mamę w doskonały nastrój, gdy robią to wspólnie.

 

Odkurzamy (przygotowujemy talerzyki papierowe, małe papierowe kuleczki, słomka dla każdego dziecka, miseczka)– dziecko siedzi przy stoliku. Na środku stolika stawiamy miseczkę z papierowymi kuleczkami. Dziecko otrzymuje papierowy talerzyk i słomkę. Dziecko ma zadanie zamienić się w odkurzacz. Zasysa powietrze za pomocą rurki, w taki sposób, aby do jej drugiej stron przyssała się kulka. Dziecko przenosi kuleczki na swój talerzyk. Na zakończenie dziecko liczy kuleczki na swoim talerzyku.

 

                                                                                     Udanego dnia Kochani
                                                                                        pani Basia i pani Ula