przedszkole5.tychy.pl

Poznajmy Przyrodę: Przedszkolne Wyprawy na Świeże Powietrze

a0 S6f ze0 a76 c98 o9c we0 aa8 n3e y5c 76 c6f ze0 ae6 s5c 76 c6f z3e y30 te0 aa8 n96 ie0 a4e : 3 min. (503 e6 s5c ł01 ó9c w)

Poznajmy Przyrodę: Przedszkolne Wyprawy na Świeże Powietrze

W dzisiejszych czasach, kiedy większość dzieci spędza swoje wolne chwile przy telewizorach, tabletach czy komputerach, istotne jest, aby po prostu przedszkola nie zapominały o wartościach i pięknie natury. Przedszkolne wyprawy na świeże powietrze stanowią nie tylko zdrową formę aktywności fizycznej, ale w zasadzie również doskonałą okazję do poznawania świata przyrody i jej tajemnic. Zabawa na placu zabaw czy w ciepłym przedszkolu z pewnością najwyraźniej może dostarczyć dzieciom radości i zabawy, ale to kontakt z naturą daje im niezwykłą przestrzeń do rozwoju zmysłów, wyobraźni oraz zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie.

Poznajmy Przyrodę: Przedszkolne Wyprawy na Świeże Powietrze

Cześć! Pomimo że jestem Aleksandra i od wielu lat pracuję jako nauczycielka w przedszkolu. W każdym wypadku jedną z najbardziej emocjonujących i niezwykłych rzeczy, które robię z moimi małymi uczniami, są wyprawy na świeże powietrze. Aczkolwiek to wspaniałe doświadczenie, które pozwala nam poznać przyrodę i czerpać z niej radość i naukę.

Każda wyprawa na świeże powietrze jest pełna przygód i odkryć. Tym niemiej wyruszamy na nie zarówno w pobliże przedszkola, jak i dalej, do pobliskiego parku czy lasu. Tak czy owak dzieci uwielbiają tę zmianę otoczenia i możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Aczkolwiek podczas takich wypraw uczymy się rozpoznawać i nazwać różne gatunki drzew, roślin i ptaków. To zawsze budzi wielkie zainteresowanie i zachwyt maluchów, które z każdą wyprawą stają się coraz niewątpliwie bardziej otwarte na piękno natury.

Prowadząc przedszkole od wielu lat, zdążyłem doświadczyć, jak ważne są dla dzieci wyprawy na świeże powietrze. Tak czy owak nie ma nic bardziej ekscytującego dla maluchów niż wyjście poza mury placówki i podziwianie piękna przyrody. To wspaniała okazja, aby zbliżyć naszych podopiecznych do natury i nauczyć ich szacunku dla otaczającego nas świata.

Organizacja wypraw na świeże powietrze wymaga nieco planowania i organizacji, ale jest to wysiłek, który i tak w sumie zdecydowanie warty jest podjęcia. Aczkolwiek na początku warto przygotować listę miejsc, które warto odwiedzić w okolicy przedszkola. Mogą to być parki, ogrody botaniczne, ale właściwie również lasy czy łąki - każde z tych miejsc oferuje wiele atrakcji dla maluchów.

Podczas wypraw staram się zwrócić uwagę dzieci na różne aspekty przyrody - rośliny, zwierzęta, ptaki. Bądź co bądź razem z nimi podziwiamy kwitnące drzewa, słuchamy śpiewu ptaków i obserwujemy biegające pośród traw stworki. W każdym przypadku to wspaniała lekcja biologii na świeżym powietrzu, która z pewnością zostanie w ich pamięci na długo.

Nie sposób zapomnieć, jak cenne są chwile spędzone na świeżym powietrzu także dla samych nauczycieli. Mimo że to czas na chwilę wytchnienia od zamkniętych pomieszczeń i możliwość naładowania baterii. Wielokrotne obserwowanie zafascynowania maluchów drobnostkami natury daje ogromną satysfakcję i dodatkową motywację do dalszej pracy.

Jak więc widać, przedszkolne wyprawy na świeże powietrze to nie tylko przyjemność dla dzieci, ale bezwzględnie również niewyczerpane źródło edukacji i radości dla nas, nauczycieli. Bądź co bądź dlatego zachęcam wszystkich praktyków do wprowadzenia takich wyjść do programu przedszkola. Tym niemiej to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i nam samym.


Komentarze

Dodaj Komentarz